• PRIBYLINA - MÚZEUM LITOVSKEJ DEDINY

• 01.06.2019 23:47
        •

V záujme zvyšovania kvality vyučovania odborných predmetov na OU sme 31.05.2019 zorganizovali exkurziu do Pribyliny – Múzeum liptovskej dediny.

Exkurzie sa zúčastnili žiaci 1.G, 2.G a 3.G OU.

Pedagogický dozor:  Božena Demková, Eva Malenková, Miroslava Kardošová, Jaroslav Vyparina.

Cieľom školskej akcie bola návšteva Pribyliny, kde našim žiakom bola odprezentovaná prednáška o príprave pokrmov našich predkov, tiež boli oboznámení  s používaným inventárom. Súčasťou workshopu  bola aj príprava rôznych jedál, na ktorej sa podieľali aj naši žiaci. Jedlá boli výborné, všetci sme si na nich pochutnali.

Múzeum liptovskej dediny sa výrazne odlišuje od ostatných múzeí v prírode predovšetkým formou zástavby a skladbou objektov. Je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek. Žiaci si mohli popozerať  drevené obytné a hospodárske stavby, reprezentujúce typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev. Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova. Súčasťou návštevy boli aj atraktívne prehliadky goticko-renesančného kaštieľa z Parížoviec,  ranogotického kostola  Panny Márie z obce Liptovská Mara s fragmentmi pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. storočia a zooexpozície, ktorá sa zameriava na chov domácich zvierat a hydiny. Po náročných obhliadkach sme sa s chuťou pustili do obeda, ktorý sa podával priamo v areály múzea. Školská akcia sa žiakom páčila, dozvedeli sa veľa nových informácií, ktoré môžu využiť vo svojom odbore. To najkrajšie si  každý žiak odniesol v mysli, či v srdci.

• POSEDENIE PRI VIANOČNEJ KAPUSTNICI

• 10.11.2019 13:33
        • Žiaci 1.G triedy si na odbornom výcviku navarili výbornú vianočnú kapustnicu, zemiakový šalát, vyprážaný kurací rezeň. Na týchto dobrotách si pochutnávali pri počúvaní vianočných kolied.Na záver výdatného obeda  nemohol chýbať metrový koláč a orechová roláda.
        • VIANOČNÉ ZVYKY A TRADÍCIE NA LIPTOVE

• 10.12.2018 22:32
        • 05.12.2018 v priestoroch Liptovského múzea v Ružomberku sa uskutočnilo podujatie Vianočné zvyky a tradície na Liptove. Na tomto dni sa zúčastnili aj žiaci 1.G triedy. Počas dňa si popozerali ukážky výrobkov ľudových výrobcov, vypočuli si zaujímavé rozprávanie o ľudových vianočných zvykoch na Liptove.
        • DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

• 10.12.2018 22:34
        • Dňa 03.12.2018 bol na SŠ Deň otvorených dverí. Žiaci prvého ročníka OU privítali žiakov zo špeciálnych základných škôl z Liptovského Mikuláša a Ružomberka. Uchádzačov o štúdium na našej škole podrobne informovali o odbore 6491 2 a zároveň žiakov a pedagógov pohostili výrobkami, ktoré pripravili na odbornom výcviku pod vedením MOV.
        • SPOZNÁVANIE KRÁS PRÍRODY V OKOLÍ RUŽOMBERKA

• 09.11.2018 20:12
        • Žiaci III.G triedy sa v piatok 09.11.2018 vybrali do prírody za účelom spoznávať miesta na zimné športové podujatia. Na Maline Brde si popozerali miesta na zimnú lyžovačku a naspäť sa vybrali Medveďou cestou plnou informácií o žijúcej šelme v okolí Ružomberka.