Odborné učilište

Navigácia

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • 13. 12. 2018

  Aktualizovali sme modul ISIC oznamy

 • Sladká vianočná prehliadka

  Sladká vianočná prehliadka

  Do galérie Sladká vianočná prehliadka boli pridané fotografie.

 • Vianočná Kapustnica 2.ročník

  Vianočná Kapustnica 2.ročník

  Do galérie Vianočná Kapustnica 2.ročník boli pridané fotografie.

 • Deň boja proti AIDS

  Deň boja proti AIDS

  Do galérie Deň boja proti AIDS boli pridané fotografie.

  Prvý decembrový deň je už od roku 1988 na celom svete venovaný boju proti AIDS.  Symbolom tohto dňa je červená stužka, je to medzinárodný symbol solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV alebo AIDS. Aj my sme si pripomenuli 1. december ako Deň boja proti AIDS. Žiačky  II.A triedy pripínali dnes ráno všetkým žiakom aj zamestnancom školy červenú stužku, čím sme vyjadrili podporu Svetovému dňu boja proti AIDS. Táto akcia mala preventívny charakter. Žiaci si počas tejto akcie vypočuli množstvo zaujímavých informácií, získali vedomosti o možnostiach prevencie a aktuálnej situácie u nás i vo svete. AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Preto nebuďme k sebe ľahostajní a chráňme si svoje zdravie.

   

                                                                                                PaedDr. Ľubomíra Pečková

                                                                                                   koordinátorka prevencie

   

 • Ako klamú masmédiá?

  Ako klamú masmédiá?

  Ako klamú masmédiá?

  Odborná prednáška na Katolíckej univerzite

   

  V utorok 27. novembra sa žiaci III.B triedy zúčastnili odbornej prednášky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Cieľom tejto akcie bolo priblížiť našim žiakom činnosť masmédií, ako aj ich vplyv na človeka a ukázať im, ako médiá ovplyvňujú a klamú svojich čitateľov a divákov.

  Prednášku viedol pán Mgr. Peter Kravčák, PhD., zástupca vedúceho Katedry žurnalistiky v Ružomberku. Informácie a konkrétne ukážky zo žurnalistickej praxe, ktoré žiakom na prednáške ukázal,  boli prínosom nielen pre ich vzdelávanie, ale aj pre život.

 • Retigo Deli Master

  Retigo Deli Master

  Nové zariadenie v cukrárskej dielni

  V školskom roku 2018/2019 bol do našej cukrárskej prevádzky zakúpený konvektomat/pekárska pec Retigo DeliMaster, ktorý je možno použiť ako cukrársku aj pekársku pec.

  V spolupráci s firmou DIPOS ich hlavnou technologičkou Luciou Baranovou a majiteľom Ing. Milanom Desatom sme sa stretli v našej krásnej cukrárni a vyskúšali sme si výrobu LASKONIEK, ktoré sa na starých trojrúrových peciach nedali sušiť. 

  Špeciálnu šľahanú snehovú hmotu sme pripravovali klasickým spôsobom - Kokosové laskonka s parížskou šľahačkou

  Na druhý spôsob prípravy sme použili hotovú namiešanú bielkovú zmes s mandľami - Laskonky plnené pistáciovou náplňou

  Ing. Milan Desat žiakom vysvetlil aj technológiu spracovania ovocia - lyofilizáciu.

  Lyofilizácia je spôsob konzervovania potravín pomocou sušenia mrazom. Je to prastará metóda, ktorú dávno používali ešte starí Inkovia, dnes sa táto metóda využíva v potravinárskom priemysle na predĺženie trvanlivosti potravín so zachovaním ich pôvodných vlastností.

 • Týždeň slovenského folklóru

  Týždeň slovenského folklóru

  Žiaci aj zamestnanci Spojenej školy v Ružomberku si tento týždeň 19. – 24. 11. 2018 pripomenuli slovenskú tradíciu – slovenský folklór. Týždeň slovenského folklóru mal priniesť niečo do srdca ľuďom, ktorí folklór až tak nepoznajú.  Slovenské kroje nevymizli ani z našich šatníkov a s radosťou ich využívame pri rôznych folklórnych udalostiach, či rodinných oslavách. Lásku k tradíciám sme si pripomenuli aj na našej škole, kde každý, kto mal chuť a vôľu, si do svojho odevu zakomponoval folklórny prvok. Tí odvážnejší prišli na vyučovanie v kroji. Aj medzi našimi žiakmi nachádzame veľkých priaznivcov folklóru. Jedným z nich je Roman Húšťava, žiak II.A triedy, ktorý prišiel s nápadom uctiť si takto naše tradície počas Týždňa slovenského folklóru. Študuje v odbore hotelová akadémia a celý svoj voľný čas venuje folklóru. Pri tejto príležitosti vo vestibule našej školy sme umiestnili ukážku  krojov z Liptova, ktoré sú súčasťou práve jeho cennej zbierky krojov. Boli to ženské kroje z Liptovských Sliačov, z Važca, z Liptovských Revúc a Liptovskej Osady. Podobne aj žiaci z III.A a IV.A triedy si uctili naše tradície a prezentovali školu práve s ľudovými piesňami a hrou na heligonke na Žiackej konferencii, ktorá sa niesla v znamení Dôvery. Okrem ich repertoáru ľudových piesní, lásku k folklóru podčiarkli aj krásnymi krojmi z nášho okolia. V tomto týždni mali aj naši piataci veľkú udalosť – stužkovú slávnosť, kde do svojho programu začlenili vydarenú ukážku ľudových piesní a samozrejme svoje sympatie k tradíciám vyjadrili aj pestrými krojmi.  Folklór  nie je len tanec, muzika a spev, je to dedičstvo, tradícia a veľa citu, ktorý treba pestovať v každom z nás.

 • Žiacka konferencia

  Žiacka konferencia

   

  Žiacka konferencia

  Dňa 15. 11. 2018 sa vo Veľkej Dvorane v Kultúrnom dome A. Hlinku v Ružomberku konal 11. ročník Žiackej konferencie na tému Dôvera. Ako každý rok, aj žiaci našej školy sa aktívne zúčastnili vo viacerých číslach. Žiaci III. A a IV.A triedy (Marcel Buvala,  Patrícia Červeňová, Aneta Ondríková, Stanislava Ondríková, Klaudia Kudličková, Lenka Kopanicová, Daniela Maškuricová, Gabriela Macíková) sa predstavili s ľudovými piesňami a hrou na heligonke. Žiačka z II.A triedy Viktória Horníková spolu so svojím tanečným partnerom Oliverom Šalatom zo Základnej školy Zarevúcej tancovali hip-hop. V neposlednom rade žiačky Ema Nezníková z I.F a Diana Pušková z triedy I.D vystúpili s tanečným číslom so skupinou FF Crash. Jedným z bodov programu Žiackej konferencie bolo aj ocenenie najlepších žiakov ružomberských škôl. Za našu školu bol ocenený Adam Gajdoš z triedy IV.A.

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScRozvrhy boli aktualizované
 • iBobor

  iBobor

  V utorok, 13.11.2018 a vo štvrtok 15.11.2018 sa na našej škole po prvýkrát uskutočnila súťaž iBobor. Súťaže sa celkovo zúčastnilo v kategórii Junior (1. a 2. ročník SŠ) spolu 7 žiakov a v kategórii Senior (3. a 4. ročník SŠ) 11 žiakov.

  V každej kategórii bolo 15 úloh, na ktoré mali študenti vyhradený čas 40 minút. Úlohy boli odstupňované, podľa náročnosti a pozostávali z množstva najmä logických úloh.

  Každý účastník obdržal malú odmenu za účasť. Najlepší riešitelia úloh na našej škole budú ešte odmenení vecnými cenami.

  Všetkým zúčastneným ďakujem za ich účasť, triednym učiteľom za spoluprácu.

   

  Ing. Zuzana Jarabová, koordinátorka súťaže iBobor na škole.

 • ŽILINSKÁ GASTRONOMICKÁ JESEŇ 2018

  ŽILINSKÁ GASTRONOMICKÁ JESEŇ 2018

  ŽILINSKÝ KLUB KUCHÁROV A CUKRÁROV organizoval 8. novembra 2018 súťaž   v Event House Žilina - ŽILINSKÁ GASTRONOMICKÁ JESEŇ 2018.

  Súčasťou podujatia bola aj výstava cukrárskych výrobkov v troch kategoriách.

  C/1 –misa so sladkým pečivom, čokoládové, petit fours alebo friandises, 4 rôzne druhy pre 5 osôb (6g – 14g kus) a jeden tanier s jedným kusom  z každého druhu na degustáciu.

   

  C/2 – 3 rôzne tanierové dezerty pripravované ako studené alebo teplé, pre jednu osobu

  (1 dodatočný tanier pre porotu na ochutnanie)

  C/3 – cukrárska artistika –   karamel, čokoláda, marcipán, perník,  cukor, 1 výstavný  kus  ( min.výška 30cm a viac, 3 D výrobky )

   

  Našu školu reprezentovali žiačky II.F Dominika Ladňáková a Blanka Lacková a umiestnili sa v striebornom pásme. Pripravili Tri tanierové dezerty:

  • Cviklové browniess parížskou šľahačkou a cviklovou penou
  • Lístkové tyčinky plnené gaštanovou náplňou a flambovanými brusnicami
  • Snehová pusinka v bielej čokoláde plnená hruškovou ganážou a panna cotta s írskou whisky

   

  V priebehu súťaže sa prezentovali  spoločnosti zaoberajúce sa gastronómiou s novými technologickými postupmi jedál a rôznych surovín.

   

  Caffè Diemme Slovakia bola hlavným partnerom súťaže Latte Art - Kráľ Považia. Počas súťaže prebiehal workshop v príprave Latté čo sme si aj vyskúšali.

 • Stará Ľubovňa, Hniezdne

  Stará Ľubovňa, Hniezdne

  Do galérie Stará Ľubovňa, Hniezdne boli pridané fotografie.

  Slovensko je krásna krajina. Na malom území môžeme nájsť takmer všetko - prírodné skvosty, historické pamiatky, bohatú ľudovú kultúru. O mnohých sme možno ani nevedeli, že ich máme tak blízko.

  Zamestnanci našej školy spoznávali počas jesenných prázdnin región Spiš.

  Nad Starou Ľubovňou v severovýchodnej časti Spiša sa na vápencovom bralnatom vrchu vysokom 711 m vypína Hrad Ľubovňa. V minulosti sa preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a  kráľa Madagaskaru. Aj dnes je na tomto hrade čo obdivovať.

  Súčasťou ľubovnianskeho panstva bola aj obec Hniezdne, dnes známa hlavne liehovarom cudzojazyčným názvom Nestvill Park.  Je to unikátny projekt v rámci oživenia turistického ruchu severného Spiša.

  Cieľom prehliadky Parku bolo priblížiť návštevníkom historické remeslá, ktoré súviseli s liehovarníctvom, výnimočnú zručnosť ľudí žijúcich na tomto území a náradie, ktoré sa používalo v jednotlivých časových obdobiach. 

  Prehliadka rafinérie na výrobu liehu bola spojená s množstvom informácií o výrobe. Prezentácia technológie s kompletným vysvetlením biochemických procesov a technologických vybavení končila degustáciou výrobkov.

  Za zorganizovanie exkurzie ďakujeme ekonomickému úseku školy.

 • Rodičovské združenie.

  Vážení rodičia,

  srdečne Vás pozývame na

  RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE

  ktoré sa uskutoční 14.11.2018 (streda) o 15:00 hod. v priestoroch školy. 

  Rodičovské združenia budú prebiehať v triedach podľa rozpisu na vrátnici školy.

  O 16:00 hod. bude zasadnutie Rady rodičov v jedálni školy.

  Tešíme sa na stretnutie.

 • Majster PALACINKA

  Do galérie Majster PALACINKA boli pridané fotografie.

 • Bedminton

  Bedminton

  Do galérie Bedminton boli pridané fotografie.

  Bedminton

  Jedným z tradičných a populárnych športov je u nás už dlhé roky bedminton. Je  to šport vhodný pre všetky vekové kategórie. Hrávajú ho malé deti na sídliskách, dedinách, dospelí na dovolenkách, neobmedzene sa teší obľube aj na kúpaliskách, školských dvoroch či v telocvičniach. Mnohí poznajú túto aktivitu len ako istú formu trávenia voľného času a zábavy.

  Nie každý však už vie, že bedminton je od roku 1992 jedným z oficiálnych olympijských športov. Má presne vymedzené pravidlá, trénuje sa takmer po celom svete a hráči sa združujú do organizácií a zväzov.

  Pôvod tejto hry je v Ázii, kde už v 7. storočí hrali Číňania, Kórejci a Japonci hru, v ktorej striedavo odbíjali operenú loptičku. Novodobý bedminton vznikol v Indii v polovici 18. storočia prostredníctvom hier britských vojakov, ktorí neskôr túto aktivitu priniesli aj do Anglicka.

  Pomenovanie pochádza z názvu budovy Badminton House, v ktorej túto hru hral vojvoda z Beaufortu.

  Je preto príjemným spestrením pohybovej aktivity v rámci zdravého životného štýlu.

  Preto aj na našej škole od OKTÓBRA funguje Bedmintonový krúžok a stal sa aj súčasťou predmetu Telesná a športová výchova.

 • 23. 10. 2018

  Aktualizovali sme modul ISIC oznamy

 • 4.ročník regionálnej kozmetickej a kaderníckej súťaže

  4.ročník regionálnej kozmetickej a kaderníckej súťaže

  4. ročník kozmetickej a kaderníckej regionálnej súťaže

  Účesová tvorba „ Stužková “

  Na stužkovú slávnosť by mal človek spomínať celý život. Nie je to len obyčajná zábava, na ktorej sa chcete vyblázniť a zabudnúť na školské povinnosti. Stužková aj s maturitnými skúškami symbolizuje akýsi začiatok dospelosti, dvere do nového života, spája v sebe nový začiatok, ale aj definitívny koniec.

  Slávnostne oblečenie a účes  to všetko patrí k príprave.  Stušková bola aj téma  pre kaderníčky 4. ročníka regionálnej súťaže v Žiline na Spojenej škole dňa 11.10.2018.  

  Dekoratívna kozmetika „ Porcelánová bábika “

  Porcelánové bábiky nemusia byť len obyčajné hračky, môžu sa stať i umeleckým dielom alebo zberateľským tovarom. Určite v nás, zvlášť v ženách každého veku, vyvolávajú krásne spomienky na detstvo. Pohľad na tieto milé hračky vyvoláva pocit nostalgie. Porcelánová bábika zjemní a zútulní každý interiér.

  Našu školu na súťaži reprezentovali tri žiačky Kristína Dančeková,  Kudličková Lenka, Patrícia Kovácsová ako súťažiace, a tri modelky Beáta Balážová,  Banášová Martina, Otília Horváthová.

  Stretli sa tu talentované žiačky so Žilinského kraja, ktoré predviedli svoje umenie v jednotlivých kategóriách. Svojou tvorbou a schopnosťou premenili modely na porcelánové bábiky a pripravili dievčatá na stužkovú.

  Aj keď sme nezískali ocenenie, každý súťažiaci odniesol si veľa skúseností, umeleckých zážitkov, ktoré ich budú sprevádzať ďalšími súťažami.

  Žiačky na súťaž pripravili MOV kaderník a kozmetik.

 • Viztka Manažment regionálneho cestovného ruchu

  Do galérie Viztka Manažment regionálneho cestovného ruchu boli pridané fotografie.

 • Majster Palacinka 2018

  Majster Palacinka 2018

  Spojená škola v Ružomberku ako člen TK SZKC

  pod záštitou

  Tatranského Klubu SZKC

  vyhlasuje

  9. ROČNÍK CELOSLOVENSKEJ SÚŤAŽE

  MAJSTER PALACINKA

  dňa 6.11.2018 (utorok)

  v priestoroch jedálne Spojenej školy v Ružomberku

   

  Pokyny pre súťažiacich:

  1.         Súťaž sa vyhlasuje v troch kategóriách:

  I. kategória: jednočlenné družstvo seniorov - profesionálov z  gastronomických zariadení

              II. kategória: dvojčlenné družstvo juniorov - učňovských a stredných škôl.

              III. kategória: dvojčlenné družstvo,  žiaci základných škôl

  2.         Súťažiaci nemusí byť vyučený v odbore 

  3.         Príprava 5 porcií

  • Súťažiaci si prinesú vlastné liate cesto, alebo len suroviny, cesto si pripravia v cukrárskej dielni vopred, kde im bude umožnený vstup na prípravu
  • Pri výrobe a dohotovení palaciniek sa fantázii medze nekladú
  • Dohotovenie – palacinku alebo surovinu  je potrebné flambovať s použitím vlastného alkoholu, oheň musí byť viditeľný.

  Žiaci základných  škôl nemusia flambovať

  • Časový limit 40 minút. 5 minút prinesenie surovín príprava pracoviska, 30 minút na pečenie  a  dohotovenie palaciniek pred divákmi a porotou + 5 minút upratanie súťažného priestoru.
  • Súťažiaci ponúknu 3 ks flambovaných palaciniek pozvaným hosťom,  jednu palacinku odbornej porote,  jedna palacinka ostáva na prezentáciu.
  • K vystavenej palacinke je treba priniesť popis s menom súťažiaceho a názvom palacinky - zabezpečí súťažiaci
  1. Vypracovanú kalkuláciu na 10 porcií s pracovným postupom zaslať na adresu:

  gabriela.macekova@zssos.sk

  alebo Gabriela Maceková,

  Spojená škola, Scota Viatora 8,

  034 01 Ružomberok

  Tel: 0908 943 710, 0911 911 446

  tatranskyklub@gmail.com

  Karol Sklenár predseda TK SZKC

  Liptovská Porúbka 59, Liptovský Hrádok

  Tel: 0917 955 384

  6.         Suroviny a inventár potrebný k súťaži si prinesie súťažiaci na vlastné náklady

  (nôž, panvice, naberačky, obracačky, nárezová doska, servis, taniere a pod.)

  K dispozícii pre súťažiacich bude dvojplatnička a flambovací stôl

  Fotogaléria z minulých ročníkov Spojená Škola Cukrár:

  https://www.facebook.com/spojena.cukrar/media_set?set=a.1354247768017193&type=3&fb_dtsg_ag=AdwUTZNFoNWegEV_8m9DsjWGBb8sZfc5P20uzGcV8Hr8sw%3AAdxZEfZW4aB-DEPoHifMDKO_E4KTd1ynCSHyG8kGzn4-og

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1008641565911150&set=a.1008635329245107.1073741850.100002959491228&type=3&theater

  7.         Zápisné na súťaž pre dvojčlenné družstvo  je 15,00 €, vrátane DPH.

  V cene je 3x krát obed, 3x  káva, 3x  krát miešaný nápoj (dvaja súťažiaci jeden doprovod) V prípade väčšieho počtu obedov je potrebné nahlásiť počet

  Zápisné na súťaž pre seniorov jednočlenné družstvo  je 5,00 €, vrátane DPH.

  V cene je 1x krát obed, 1x  káva, 1x  krát miešaný nápoj (jeden súťažiaci)           

  V prípade väčšieho počtu obedov je potrebné nahlásiť počet

       

              Informácie:   - Prezentácia súťažiacich od 8.00 do 9.00 hod.

                                     - Zahájenie súťaže o 9.00 hod.

   

  90 – 100 bodov

  76 – 89 bodov

  60 – 75 bodov

  20 – 59 bodov

  Zlaté pásmo

  Strieborné pásmo

  Bronzové pásmo

  diplom

   

  Záväzná Prihláška

   

  9. ročník celoslovenskej súťaže MAJSTER PALACINKA  dňa 6.11.2018

  Spojenej škola Scota Viatora 8, 034 01 Ružomberok

   

  1. Súťažiaci

  Meno a priezvisko:

  Adresa:

  Email:

  Súťažiaci

  Meno a priezvisko:

  Adresa:

  Email:

  Názov školy, pracoviska

  Adresa, školy, pracoviska

   

  Kontaktné údaje na MOV, učiteľa

  Meno a priezvisko:

  Email:

  Telefón

   

   

  Výber Kategórie

  Nevhodnú vymazať, prípadne prečiarknuť

  1. kategória: jednočlenné družstvo seniorov - profesionálov z  gastronomických zariadení
  1. kategória: dvojčlenné družstvo juniorov - učňovských a stredných škôl.
  1. kategória: dvojčlenné družstvo - žiaci základných škôl

  V

  dňa               2018

   

   

  Prihlášku je potrebné zaslať e-mailom alebo poštou najneskôr do 26.10.2018 na adresu:

  gabriela.macekova@zssos.sk

  alebo Gabriela Maceková,

  Spojená škola, Scota Viatora 8,

  034 01 Ružomberok

  Tel: 0908 943 710, 0911 911 446

   

  tatranskyklub@gmail.com

  Karol Sklenár predseda TK SZKC

  Liptovská Porúbka 59, Liptovský Hrádok

  Tel: 0917 955 384

strana:

Novinky

Kontakt

 • SPOJENÁ ŠKOLA
  Scota Viatora 8,
  034 01 Ružomberok
 • tel: +421 44 4313400
  fax: +421 44 4313450

Fotogaléria