• Gastro Labe 6. ročník

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Gastro Labe 6. ročník.

Gastro Labe 2022

Stredná škola remesiel a služieb v Dečíne v spolupráci s obchodným cetrom Pivovar Dečín v Českej republike usporiadala  VI. ročník medzinárodnej gastronomickej súťaže pre žiakov stredných odborných škôl v odboroch kuchár, čašník a cukrár.  Súťaž sa konala 12. 05. 2022 a súťažilo sa v 5 kategóriách.

Žiaci Spojenej školy Ružomberok súťažili v kategóriách: Kuchár – poctivá hamburerová houska, Kuchár – hamburger a Čašník – Servis vína a príprava teplého predjedla pred hosťom.

V kategórii Kuchár súťažilo 16 tímov. Absolútnym víťazom v súťaži – Poctivá hamburgerová houska  a Hamburger sa stala Spojená škola Ružomberok, ktorú reprezentovali žiaci Filip Jusko a Dávid Mataj pod vedením majstra odbornej výchovy Mgr. Michala Pečka. Úlohou súťažiacich bola príprava štyroch porcií hamburgera podľa vlastnej receptúry s podmienkou použitia hovädzieho mäsa. Súčasťou súťaže bolo aj rozpoznávanie surovín s prekrytými očami a zároveň vedomostný test. V silnej konkurencii naši žiaci obsadili v obidvoch kategóriách dve prvé miesta.

V kategórii Čašník sa zúčastnilo 10 súťažiacich. Maxim Veselovský, ktorý reprezentoval našu školu pod vedením majsterky odbornej výchovy Mgr. Miroslavy Hrabušovej, sa umiestnil v skutočne silnej konkurencii na 6. mieste. Jeho úlohou bolo prestrieť slávnostnú tabuľu pre dvoch hostí, správne naservírovať víno a pripraviť teplý predkrm pred hosťom v časovom limite 20 minút.

Víťazom gratulujeme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu našej školy.

Mgr. Michal Pečko a Mgr. Miroslava Hrabušová

• Somelier JUNIOR

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Somelier JUNIOR.

V dňoch od 3. do 5. mája bol na našej škole Someliersky kurz pod vedením prezidentky Asociácie somelierov SR p. Beáty Vlnkovej. Obsahom kurzu bola, profesia someliera, vínna etiketa, vínny lístok, aperitív a digestív, servis vína, snúbenie jedla a vína, senzorické hodnotenie vína. Základy vinohradníctva a vinárstva, najznámejšie odrody viniča hroznorodého, kategorizácia vín, technológia spracovania hrozna, výroba vína, vinohradnictvo a vinárstvo Slovenska. Ukončenie kurzu pozostávalo z písomného testu a servisu vína. Podmienka pre získanie certifkátu Somelier junior bolo získať minimálne 75% z teoretickej a praktickej skúšky. Úspešní absolventi obdržali certifikát.